ABD’li fon şirketi Kanal İstanbul’un finansmanı üstlenmeye talip oldu

ABD'li fon şirketi Kanal İstanbul'un finansmanı üstlenmeye talip oldu
Tartışmaların yaşandığıi Kanal İstanbul projesi hakkında ilk defa bir özel şirket açıktan açığa projeyi üstlenebileceklerini açıkladı. ABD’li fon şirketi Money Maker Management Kanal İstanbul’un tüm finansmanını sağlayabileceğini iddia ediyor.

 

Dünya fon şirketi devlerinden ABD’li Money Maker Management, Türkiye’de ofis açtı. Ülkedeki tüm mega projeler ve altyapı projeler ile ilgilendiklerini belirten şirket yetkilileri, Kanal İstanbul’a da talip olduklarını ve tüm finansmanı sağlayabilecek güçte olduklarını belirtiyor.

Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in yazdığı habere göre; Money Maker Management, ABD’nin en büyük 7. fon şirketi olarak dünya çapında birçok projeye finansman sağlıyor. Şirket ağırlıklı olarak devlet destekli kamu projelerine finansman desteği sunuyor. Devlet garantili projelerde limit sınırı olmayan şirket, özel sektör projelerinde ise 50 milyar dolara kadar fonlama yapabildiğini belirtiyor. İstanbul’da bulunan Money Maker Management CEO’su George Ghorayeb ve Başkan Yardımcısı Bassam Rashkidi, Türkiye ofisinin başına getirilen Elif Rahvancı ile açıklamalarda bulundu.

Türkiye’deki mega projeleri görünce tekliften geri kalmadık.

Türkiye’ye İzmir’deki uluslararası bir şirketin altyapı projesini finansmanı için geldiklerini açıklayan, CEO George Ghorayeb, gizlilik anlaşmamız nedeniyle bu firmanın adını açıklayamayacağını belirtti. Türkiye’ye geldiklerinde buradaki mega projelerden etkilendiklerini ve ofis açma kararı aldıklarını açıklayan Başkan Yardımcısı Bassam Rashkidi, Kanal İstanbul projesi ile yakından ilgilendiklerini söyledi.

Türkiye Hükümeti ile görüşüp görüşmediklerini açıklayamayacağını belirtti.

Rashkidi, Kanal İstanbul’un Türkiye ekonomisine büyük ivme katacak, Türkiye’yi önemli bir noktaya taşıyacak stratejik bir proje olduğunu söyledi, ÇED raporu tüm olumsuzluklara ragmen onaylanmasını Kanal İstanbul’un politik ve çevresel boyutları ile asla ilgilenmediklerini ifade etti. Danışmanlık dahil önden hiçbir ücreti dahi almadıklarını belirten Rashkidi, ilk geri ödemeyi ise proje tamamlandıktan sonra aldıklarını vurguladı. Rashkidi, çok düşük faizlerle çalıştıklarının da altını çizdi. Şirket yetkilileri, Kanal İstanbul konusunda :Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile görüşüp görüşmedikleri konusundaki sorulara ise şirketin gizlilik politikaları gereği açıklayamayacaklarını söyledi.

Author: padmin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir